Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

4 grudnia, 2019 0 przez Doradca Finansowy

Duński Saxo Bank jak co roku sprzedał swoich 10 szokujących prognoz na najdroższy rok. Tym jednocześnie eksperci instytucji przewidują m.in., że Węgry wyjdą z Grupy Europejskiej, Donald Trump przegra łącznie z Republikanami wybory prezydenckie w USA, a Rosja stanie się… nagrodom w ról młodej oraz czarnej energii.

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

 

Szokujące prognozy Saxo Banku to zdarzenia, które potrafiły wstrząsnąć światem
Bank co roku chroni przed mało prawdopodobnymi, ale niedocenianymi zdarzeniami
2020 r. według Saxo będzie trwał pod znakiem „gruntownej zmiany status quo”
Tradycją już są „szokujące prognozy” ekspertów z Saxo Banku – duńskiego banku inwestycyjnego. Jak mówią autorzy raportu, jest więc „szereg mało prawdopodobnych, a często niedocenianych zdarzeń, których materializacja mogłaby wstrząsnąć rynkami walutowymi”.

Saxo podkreśla przy tym, iż nie są to jego dostępne prognozy rynkowe – prawdopodobieństwo ich działania wynosi 1 proc. Zarazem bank przypomina, że wydarzenia o najogromniejszym nacisku – szokujące dla świata – więc te prawie spodziewane. Jak wyjaśnił Steen Jakobsen, główny ekonomista Saxo:

Uważamy, iż w 2020 roku niemal pod każdym względem tematem przewodnim będzie poważna zmiana status quo. Rok tenże podobno być jak wielkie wahadło, wychylające się w zakresie przeciwieństw dotyczących polityki w miejscu ogólnym, polityki monetarnej i finansowej, a jeszcze – co równie ważne – ochrony środowiska. W układzie szeroko rozumianej polityki oznaczałoby to nagłą porażkę populizmu, zastąpionego zamiłowaniem do „uzdrowienia” zamiast do podziału społeczeństwa. W odniesieniu do budowania polityki potrafiło toż świadczyć, że banki centralne zejdą na dalszy plan, oraz może nawet nieco znormalizują stopy procentowe, podczas gdy rządy przejmą ich rolę w zasięgu kosztów połączonych z infrastrukturą i metodą klimatyczną.

Oto 10 najbardziej szokujących prognoz Saxo Banku na 2020 r.:

1. Rosja głównym nagrodom w ról młodej oraz czarnej sile
W 2020 r. OPEC i Rosja, wyczuwając spowolnienie produkcji ropy z łupków w Stopniach Połączonych w kontakcie z brakiem zwrotu z lokaty w obecnym regionie, wezmą z szansy i zapowiedzą istotne dodatkowe cięcia produkcji ropy w bezpośrednich krajach. Zbiegnie się wtedy w terminie z dodatkową rundą IPO Aramco, zapewniając pożądany poziom wyceny przez inwestorów spoza Arabii Saudyjskiej. Będzie więc zaskoczeniem dla rynku, a walka o pokrycie krótkich książki i zdobywanie funduszy hedgingowych do pokrycia niezabezpieczonej ekspozycji na wyższe ceny spowodują, że cena ropy Brent wróci do poziomu 90 dolarów za baryłkę. W Rosji pokaże się to cennym zwycięstwem nie tylko dla Rosnieftu, a zarówno dla finansów publicznych, w jakich próg rentowności budżetu na 2019 r. kładł się na wartości ropy Urals 49 dol. za baryłkę. Akcje Rosnieftu, największej rosyjskiej spółki naftowej, wzrosną o 50 proc.

Też w 2020 r. sektor ekologicznej – zielonej – energii ucierpi na produkt zbyt wielkiego szumu medialnego i małych zwrotów z lokaty. Jednakże w moc kolejnych zobowiązań w zasięgu polityki klimatycznej podejmowanych przez kraje rozwinięte polityka długoterminowa skoncentruje się na samochodach elektrycznych i rozwiązaniach minimalizujących emisję zanieczyszczeń w samochodach. Rosja odniesie korzyści na obydwu frontach: po ważne jako największy na świecie dostawca podawanego w pojazdach palladu, oraz w 2019 r. odnotowującego drinki z najskuteczniejszych rezultatów na targach surowców. W 2020 r., gdy demokraci przejmą Biały Budynek oraz wraz z Indiami zaostrzą normy emisji, nastąpi dalszy rozwój wartości tego metalu.

Po drugie, Rosja skorzysta na odstąpieniu od kobaltu oraz zwiększeniu wykorzystywania niklu na placu akumulatorów pojazdów elektrycznych. W 2020 r. popyt na nikiel gwałtownie wzrośnie. Rządy krajów rozwiniętych zapewnią dopłaty do sprzedaży pojazdów elektrycznych, oraz najwięksi niemieccy producenci samochodów otworzą w sumie rozwijać produkcję, by zapewnić długoterminowe dostawy akumulatorów. Podczas gdy Indonezja zdecydowała się na granica eksportu rudy niklu od stycznia 2020 r., aby wesprzeć krajowe huty, rosyjski koncern MMC Norilsk Nickel nabierze wiatru w żagle w produkcie zwiększonego popytu oraz większych wartości oraz podobnie gdy w przypadku Rosnieftu ceny jego historii wzrosną o 50 proc.

2. Nieoczekiwana stagflacja będzie promować wartość kosztem wzrostu
Pisany na giełdzie fundusz iShares MSCCI World Value Factor pozostawi FANGS (Facebook, Amazon, Netflix, Google) dobrze w tyle, generując wyniki lepsze o 25 proc. Świat zatoczy pełny krąg od czasu zakończenia systemu z Bretton Woods, kiedy odszedł od dolara opartego na złocie do systemu czysto fiducjarnego dolara, w ramach jakiego nie właśnie w Stopniach Zjednoczonych, jednak i na całym świecie wprowadzono na targ biliony USD w struktur kredytów. Każdy etap kredytowy wymaga coraz niższych stóp procentowych i jeszcze popularniejszych wpływów, aby zapobiec całkowitej blokadzie gospodarki Stanów Zjednoczonych i światowego systemu finansowego.

Z koncentracji na fakt, iż stopy procentowe znalazły się w dolnych rejonach skali, a braki w Stopniach Zjednoczonych są piękne i zawsze rosną, nadchodząca recesja zmusi Fed do rozszerzenia bilansu w forma przekraczający wszelkie wyobrażenia, aby sfinansować nowe, szeroko zakrojone wydatki fiskalne Trumpa mające wzmocnić infrastrukturę w możliwości na jego reelekcję. Wydarzy się jednak coś innego: płace i ceny zaczną gwałtownie żyć w moc, jak bodźce będą dojeżdżać do gospodarki, gdy na ironię z początku niewystarczających programów i wykwalifikowanej siły roboczej w wyniku wcześniejszego braku inwestycji. Rosnąca inflacja i rentowności podwyższą z zmiany koszt kapitału, eliminując z rynku spółki-zombie, ponieważ słabsi dłużnicy będą rywalizować o finansowanie. W otoczeniu ogólnym nastąpi znaczna dewaluacja USD, ponieważ rynek uzna, że Fed będzie wyłącznie przyspieszać ekspansję bilansu, utrzymując jednocześnie wyjątkowo niską stopę referencyjną.

3. Zwrot formy i podwyżki stóp EBC
Europejskie banki odwrócą kierunek swojej polityki, gdy w 2020 r. indeks EuroStoxx wzrośnie o 30 proc. Pomimo niedawnego wprowadzenia systemu planu na poziomy (tiering), który przyczynił się do minimalizacji negatywnych konsekwencji ujemnych stóp procentowych, banki wciąż będą zmagać się z wielkim kryzysem. Będą wymagały się zmierzyć z ważnym otoczeniem finansowym i ekonomicznym, cechującym się strukturalnie wyjątkowo niskimi stopami procentowymi, zaostrzeniem regulacji w ramach pakietu Bazylea IV – co też dużo obniży stopę zwrotu z pieniądza innego banków – oraz konkurencją ze karty przedsiębiorstw z rynku fintech.

Sprawy przyjmą bezprecedensowy zakup oraz na starcie stycznia 2020 r. nowa prezes EBC Christine Lagarde – wcześniej mówiąca się za ujemnymi stopami procentowymi – dokona wolty i oświadczy, że polityka pieniężna przekroczyła przewidziane granice. Prezes podkreśli, że utrzymywanie ujemnych stóp depozytowych przez dłuższy okres może bardzo zaszkodzić kondycji europejskiego sektora bankowego. Aby zmusić rządy państw strefy euro, w szczególności Niemiec, do podjęcia zaangażowań oraz zastosowania polityki fiskalnej do pobudzenia gospodarki, 23 stycznia 2020 r. EBC odwróci swoją politykę pieniężną i podwyższy stopy procentowe. Po pierwszej podwyżce w krótkim czasie nastąpi kolejna, która już doprowadzi stopę referencyjną do zera, oraz do celu roku nawet nieco ponad.

4. Rynek energii się nie zazieleni
Relacja pisanego na giełdzie funduszu energii z paliw kopalnych VDE do funduszu energii odnawialnej ICLN wzrośnie z 7 do 12. Przemysł naftowy i gazowy wyszedł z kryzysu finansowego po 2009 r., odzyskując około 131 proc. strat odnotowanych po 2008 r. do minimum w czerwcu 2014 r., kiedy to Chiny wyciągnęły światową gospodarkę z historycznej recesji kredytowej. Od ostatniego sezonu na sektor ten oddziaływały negatywnie dwie wielkie roli. Ważną spośród nich stanowił rozwój produkcji gazu z łupków w Stopniach Zjednoczonych i mocne rozwoje w globalizacji łańcuchów dostaw gazu ziemnego za pośrednictwem LNG. Następnie była miejsce istna amerykańska rewolucja w obszarze produkcji ropy z łupków, w produkcie której Stany Zjednoczone broniły się największym producentem ropy naftowej i ciekłych przetworów naftowych na świecie.

Drugą energią był żyjący kapitał polityczny i gminny będący za grą ze zmianami klimatycznymi, powodujący duży wzrost popytu na siłę odnawialną. W efekcie niższych opłat oraz wychodzenia przez inwestorów sektora „czarnej” energii wycena akcji firm z części paliw kopalnych wykazała dyskonto w wysokości 23 proc. względem przedsiębiorstw z rynku czystej energii. W 2020 r. nastąpi zmiana prognoz inwestycyjnych, ponieważ OPEC jeszcze dłużej ograniczać będzie wydobycie, produkcja nierentownych amerykańskich koncernów łupkowych zahamuje, a popyt w Azji ponownie wzrośnie. Przemysł naftowy i gazowy w 2020 r. nieoczekiwanie pokaże się wygrany – także będzie więc jednocześnie sygnał ostrzegawczy dla sektora czystej energii.

5. RPA padnie ofiarą długu ESKOM
Kurs USD/ZAR wzrośnie z 15 do 20 po tym, jak świat odetnie RPA linie kredytowe. Bardzo krótką reklamą była informację rządu Republiki Południowej Afryki pod cel ostatniego roku, iż w kontakcie z dalszymi próbami ratowania zmagającej się z tematami spółki energetycznej ESKOM i zachowania dostaw ruchu w całym świata przyszłoroczny budżet wzrośnie do ostatniego poziomu od ponad dekady (6,5 proc. PKB), co jest zdecydowane pogorszenie po tym, jak rodzaj zdołał ustabilizować finanse na niemal stałym poziomie -4 proc. PKB w toku ostatnich kilku lat. Co gorsza, Bank Światowy szacuje, że zadłużenie zagraniczne RPA wzrosło w owym etapie ponad dwukrotnie, osiągając poziom ponad 50 proc. PKB. Fiasko ESKOM że być tą kroplą, która przeleje czarę dla wierzycieli: potrafią oni stracić chęć dalszego finansowania kraju, który od kilkudziesięciu lat nie istnieje w kształcie uporządkować swoich finansów ani zarządzania. W 2020 r. RPA pociągnie za sobą i również kolejne gospodarki wschodzące o niskiej wiarygodności, przy czym wyniki gospodarek wschodzących będą szczególnie zróżnicowane od lat. RPA szuka w zakresie bankructwa.

Zobacz także: W 2020 r. będzie drożej. Ceny prądu uderzą we wszystkich

6. Donald Trump zapowie podatek „America First”, aby obniżyć deficyt handlowy
Opodatkowanie wszystkich przychodów generowanych za granicą zakłóci dostawy i spowoduje wzrost inflacji. Rentowność amerykańskich dziesięcioletnich obligacji skarbowych zabezpieczonych przed inflacją w 2020 r. wyniesie 6 proc. dzięki wzrostowi zainteresowania inwestorów w moc wzrostu wskaźnika CPI. 2020 r. podejmie się relatywną stabilizacją polityki handlowej po tym, jak administracja Trumpa i Chiny dotrą do zrozumienia w myśli co najmniej tymczasowego zawieszenia stoi w układzie taryf celnych, polityki walutowej i kupna produktów rolnych.

A już na starcie 2020 r. gospodarka amerykańska otworzy się dusić: deficyty w handlu z Chinami nie ulegną istotnej poprawie, a razem nie będzie możliwy realistyczny wzrost zakupów produktów rolnych przez Chiny. Ze powodu na poszukiwania opinii publicznej prognozujące spektakularną porażkę w zestawach prezydenckich w 2020 r. Trump zacznie wykazywać nerwowość, oraz jego administracja w ramach tej deski ratunku spróbuje nowego rozwiązania, aby odzyskać opiekę nad protekcjonistyczną narracją: podatek „America First”. W ramach tej myśli amerykański podatek dobry od osób prawnych zostanie całkowicie zrekonstruowany tak, aby sprzyjać produkcji w Stopniach Zjednoczonych razem z deklarowanymi zasadami „jasnego i bzu handlu”.

Program ten zniesie wszelkie dotychczasowe taryfy, nakładając zamiast tego zryczałtowany podatek od cen dodanej w wysokości 25 proc. na wszystkie przychody brutto na placu amerykańskim tworzone z produkcji zagranicznej. Uczyni to popularne protesty ze karty partnerów handlowych, dlatego będą ostatnie w osobie stare taryfy w tamtym wydaniu, jednak administracja odpowie, że firmy inne mogą przenieść swoją produkcję do Twórz Połączonych w punkcie uniknięcia podatku.

7. W Szwecji zapanuje kryzys
W Szwecji nastąpi szeroko zakrojona i życiowa zmiana nastawienia w moc działań na sytuacja lepszej integracji imigrantów i przeciążonych usług socjalnych, doprowadzając do zastosowania istotnego czynnika fiskalnego i silnego umocnienia SEK. Jak powszechnie korzystało więc pole w przypadku szwedzkiej polityki, też gdy na starcie lat 90., kiedy to Szwedzi posunęli się za wysoko w nowoczesnym opodatkowaniu, doprowadzając do załamania gospodarki, obecnie spowodowali, że poprawność polityczna w odniesieniu do imigracji dotarła do celu, w którym społeczeństwo stawało się politycznie niepoprawne.

Rząd ignoruje ciężką plus zawsze będącą grupę obywateli, którzy kwestionują tę formę, tym tymże wybierając ich z pełnej debaty. Mimo iż demokracja parlamentarna powinna zapewniać głos w debacie wszystkim grupom istotnej role, główne partie polityczne podjęły nietypową wspólną opinię o zignorowaniu przeciwników imigracji, których wartość przekroczyła już 25 proc. ogółu szwedzkich wyborców. Zarówno uzasadnienie polityków, kiedy natomiast ich misje były pewne: otwartość i równość dla całych oraz zabezpieczenie szwedzkiego otwartego modelu gospodarczego.

A każde zbyt daleko posunięte działanie może przytłaczać, oraz każde modele muszą być modyfikowalne w przypadku zmiany okoliczności, żeby mogły dobrze być. Inne kraje nordyckie będą powiadamiać o „warunkach prowadzących w Szwecji” jako o zagrożeniu, oraz nie jako o modelu najlepszych praktyk. Szwecja odnajdzie się w recesji, oraz ze powodu na własny status małej, otwartej gospodarki, będzie niezwykle podatna na globalne spowolnienie. To uczucie kryzysu, zarówno społecznego, kiedy i przemysłowego, zapewni mandat do zmian.

8. Demokraci wygrają wybory w 2020 r. dzięki głosom kobiet i milenialsów
Wybory w Stopniach Połączonych w 2020 r. zapewnią demokratom opiekę nad Białym Budynkiem oraz obiema izbami Kongresu. Akcje dużych firm z rynku opieki zdrowotnej oraz branży farmaceutycznej spadną o 50 proc. Sondaże na 2020 r. nie wyglądają dobrze dla Trumpa, też jak lud. Marginalny wyborca Trumpa w 2016 i 2020 r. jest nieaktualny i biały, czyli chodzi do rodziny demograficznej, która zanika w kategoriach względnych, ponieważ najliczebniejszym pokoleniem Amerykanów są obecnie milenialsi, a więc role w wieku 20-40 lat, które są dużo dużo liberalne.

Milenialsi, i nawet najstarsi przedstawiciele „pokolenia Z” w Stopniach Zjednoczonych, w jeszcze szerszym stopniu motywowani są niesprawiedliwością i nierównością napędzaną przez manipulowanie rynkiem aktywów przez bank centralny, a jeszcze obawami przed zmianami klimatycznymi, w układzie których prezydent Trump pełni funkcję piorunochronu buntu jako osoba zaprzeczająca zmianom klimatycznym. Wyborcy lewicowi oddają się wyłącznie niechęcią do Trumpa, czemu wyraz dają zarówno osoby z cieplejszych przedmieść, kiedy i milenialsi. Demokraci zdobędą zatem przewagę ponad 20 mln głosów, zwiększą opiekę nad Izbą Reprezentantów, i nawet do konkretnego etapu przejmą siłę w Senacie. Powszechna opieka zdrowotna i rozmowy w historii cen leków znacznie ograniczą rentowność całego sektora.

9. Węgry wychodzą z UE
Węgry od czasu przystąpienia do UE w 2004 r. odnosiły imponujące sukcesy gospodarcze. Jednak piętnastoletnie małżeństwo przygotowuje się istnieć w tarapatach po tym, jak UE wszczęła procedurę przewidzianą w art. 7, zakładając się na nakładane przez Węgry – oraz w roli premiera Orbána – coraz surowsze ograniczenia dotyczące wolnych mediów, sędziów, pracowników naukowych, mniejszości i jakości reagujących na pracę praw człowieka. Władze Węgier odpowiadają, że koniec tenże po prostu się zabezpiecza, chroniąc swoją sztukę przed masową imigracją.

To złe do mieszkania status quo, a obie strony będą brały trudności z wejściem do zrozumienia w 2020 r., kiedy procedura przewidziana w art. 7 będzie powoli procedowana w stylu UE. Premier Orbán otwarcie mówi wręcz, że Węgry są związane „braterstwem krwi” z renegatem – Turcją, w przeciwieństwie do reszty Europy, co jest ważną zmianę retoryki, która zbiega się w terminie z transferami z UE, ale zaniknie w toku najbliższych dwóch lat. Węgierska waluta, forint (HUF) wyda na cen, a koszt w parze EUR/HUF wyniesie 375, ponieważ targi będą się obawiały wycofania lub odwrócenia przepływów kapitałowych, gdy przedsiębiorstwa z UE będą ponownie kontrolować swoje inwestycje na Węgrzech.

10. Azja otworzy nową walutę rezerwową, aby uniezależnić się od dolara
Azjatycka, wspierana przez Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych cyfrowa waluta rezerwowa obniży indeks dolara amerykańskiego o 20 proc. i spowoduje spadek cen dolara o 30 proc. w związku do dobra. Aby stawić czoła powiększającej się rywalizacji handlowej i chęciom związanym z żyjącymi zagrożeniami ze karty Stanów Połączonych w odniesieniu do dolara amerykańskiego i władz nad finansami światowymi, Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych otworzy nowe aktywo rezerwowe, azjatyckie prawo ciągnienia, czyli ADR, przy czym 1 ADR odpowiadać będzie 2 dolarom amerykańskim, co sprawi z ADR największą jednostkę walutową na świecie. Końcem tego postępowania jest dedolaryzacja handlu regionalnego.

Polskie gospodarki zawrą wielostronne porozumienie w myśli prowadzenia całego handlu w obecnym kraju zdecydowanie w ADR, przy czym najważniejsi eksporterzy ropy naftowej – Rosja i kraje OPEC – chętnie podpiszą taką kartę ze powodu na rosnące uzależnienie od rynku azjatyckiego. Redenominacja znacznej ilości światowego handlu i oddzielenie jej od dolara amerykańskiego spowoduje, że Stany Związane będą odnotowywać coraz mniejszy napływ leków na kreowanie swojego podwójnego deficytu. W toku tylko kilku miesięcy USD wyda na cen 20 proc. w związku do ADR i 30 proc. w związku do dobra, przez co cena złota spot w 2020 r. znacznie przekroczy 2 000 dol. za uncję.

 

Zobacz również pożyczki na 500 plus