Jak odzyskać pieniądze omyłkowo przelane na złe konto

Jak odzyskać pieniądze omyłkowo przelane na złe konto

2 maja, 2020 0 przez Doradca Finansowy

Jak odzyskać pieniądze omyłkowo przelane na nieprawidłowe konto – Wkrótce wpadną w mieszkanie zmienione przepisy ustawy o pomocach płatniczych, które dadzą odzyskać pieniądze przelane omyłkowo na złe konto. Rzecznik Finansowy radzi kiedy wtedy sprawić.
Nowelizację ustawy o pomocach płatniczych prezydent podpisał 27 kwietnia. Nowe regulacje zaczną obowiązywać w ruchu 3 miesięcy po pracy ustawy w Serwisie Ustaw.

Jak odzyskać pieniądze omyłkowo przelane na nieprawidłowe konto

 

– Z efektów do nas wpływających wynikało, że omyłkowy przelew na złe konto, był źródłem poważnych problemów. W skrajnych wypadkach klienci tracili w niniejszy sposób pieniądze, gdyż nie było mechanizmu zmuszającego klienta do obrotu środków. Dzięki tej kolei w grupie przypadków zdobędziemy je chociażby w ruchu kilku dni – mówi Aleksandra Wiktorow, Rzecznik Finansowy.

3 DNI NA POINFORMOWANIE BANKU
W pracy pomyłka we wskazaniu numeru konta może przydarzyć się każdemu. Do Rzecznika skarżyły się osoby, które wpisały cały numer konta innego klienta (o co szczególnie łatwo przy dużych przelewach prowadzonych przez przedsiębiorców), pomyliły się przy wpisywaniu numeru konta lub nawet wykonały przelew na konto podane np. w artykułach informacyjnych. Do ostatniej pory, nie było wiadomej i ciągłej procedury odzyskiwania takich środków. Dodatkowo tajemnica bankowa nie pozwalała ujawniać danych użytkownikowi, co uniemożliwiało złożenie pozwu w sądzie.

Po zmianach klient, który zorientuje się, że omyłkowo wykonał przelew na krótkie konto będzie wymieniał swój bank czy WZROST o tym fakcie. Obecny będzie tworzył 3 dni na poinformowanie klientowi o braku i konwencjach braku zwrotu środków w ruchu 30 dni.

– Zwrot środków będzie przygotowywany na specjalny rachunek techniczny, co daje pełną anonimowość odbiorcy omyłkowego przelewu. Po otrzymaniu środków, partner w ruchu 1 dnia roboczego będzie wysyłał je na konto klienta. Jak w sprzedaż zaangażowanych było dwóch dostawców termin wydłuży się do kilku dni codziennych – wyjaśnia Bartosz Wyżykowski, radca prawny w biurze Rzecznika Finansowego.

Jeśli odbiorca omyłkowego przelewu nie zwróci pieniędzy dobrowolnie w ruchu 30 dni, bank czy RUCH będzie zobowiązany do przekazania płatnikowi danych kliencie.

– Umożliwi to dobre dochodzenie prawa na drodze sądowej. Podstawę prawną być będą przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu. Sąd oceni zaś, czy roszczenie płatnika jest korzystne – mówi Bartosz Wyżykowski.

W pracy świadczy to, że klient omyłkowego przelewu, który nie zwróci omyłkowo otrzymanych kwot będzie zmuszony do tego wyrokiem sądu i weźmie i wydatki połączone z procesem.

Powodem do zrealizowania proponowanych kolei były tematy proponowane przez użytkowników do Rzecznika Finansowego. Stały one przez Rzecznika zasygnalizowane w ramach akcji Zespołu Analiz Systemowych. Zespół został pozwany przez Szefa Kancelarii Prezydenta RP w końca formułowania propozycji zmian obowiązujących regulacji prawnych w oparciu o potrzeby obywateli, które były tematem rozpoznania przez Biuro Interwencyjnej Poradzie Prawnej Kancelarii Prezydenta RP lub zachęconych do harmonii w ramach Zespołu: Rzecznika Finansowego, Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Rzecznika Praw Pacjenta.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki